Filmy wielka wojna ojczyźniana

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje wielka wojna ojczyźniana. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Historia rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Mały chłopiec Wasilek jest uzdolnionym skrzypkiem. Razem ze swoim starszym przyjacielem trafiają na tyły wroga, gdzie razem z partyzantami, z dowódcą Batką na czele, uczestniczą w akcjach bojowych...
Film Elema Klimowa w scenerii Alesja Adamowicza z 1985 roku, jest chyba jednym z najbardziej przerażających filmów o wojnie. Nie tylko wojnie 1941-1945, ale o wojnie jako destrukcyjnej sile, burzącej naturalny porządek. Film oparty jest na faktach i odwołuje się do „Chatyńskiej opowieści” Adamowicza. Autorzy wybrali właśnie to miejsce i te wydarzenia, które stały się symbolem biedy i cierpienia narodu. Bohaterem filmu jest szesnastoletni Flora, który wyruszył do lasu, żeby pomagać partyzanom. Na początku filmu jest niemal dzieckiem. Na końcu, po przerażających doświadczeniach wojennych, staje się dorosłym, a wręcz starym człowiekiem. Wojna zniekształciła jego delikatne, dziecięce rysy i zmieniła je w bruzdy starca. Zmieniona twarz Flory staje się twarzą wojny...
Podczas II wojny światowej młoda studentka trafia wstępuje do armii, gdzie staje się najlepszą snajperką. Niemieckie dowództwa chcą ją zlikwidować.


Zima 1942 roku. W jednym z północno-zachodnich obwodów Rosji, okupowanym przez faszystów, działa oddział partyzancki lejtnanta Iwana Łokotkowa, w przeszłości wiejskiego milicjanta. Oddział nie ma co jeść, więc dowódca podejmuje decyzję zdobycia niemieckiego eszelonu z żywnością na mocno strzeżonej stacji węzłowej. Przeprowadzić operację ma Łazariew, który wcześniej kolaborował z Niemcami i którego znają z widzenia. Lecz czy można mu zaufać?
Jest rok 1940. W małym prowincjonalnym mieście nastolatka Wika Lubierieckaja czyta wiersze "zakazanego" poety Siergieja Jesienina. Wkrótce jako "wroga ludu" aresztują jej ojca, natomiast nauczycielka urządza prawdziwą nagonkę na dziewczynę. Zaczyna się wojna...
Film powstał według powieści W. Bogomołowa "Iwan", której narratorem jest młody porucznik. Fabuła składa się z kilku przypadkowych spotkań z Iwanem – dwunastoletnim wywiadowcą, którego wszyscy bliscy zginęli podczas wojny. Film Tarkowskiego zrealizowany został odwrotnie niż wynika to z chronologii utrzymanej w powieści: to nie Iwan ukazywany jest oczami porucznika, a porucznik i wojna - są widziani oczami Iwana. Wojna pozbawiła chłopczyka matki, przez co zostaje on opętany nienawiścią do wroga i pragnieniem zemsty. Jedynie sny zwracają Iwanowi odebrane mu dzieciństwo.
Mała stacja Podbiednia niczym nie odróżnia się od wielu innych miejsc w Rosji. Podczas drugiej wojny światowej tu trwały zacięte boje. A teraz tutaj zjeżdżają się synowie i córki tych, którzy nie dożyli do zwycięstwa.
Młody żołnierz o imieniu Alosza szczególnie odznacza się na polu bitwy. Nagrodą za bohaterskie zniszczenie czołgów nieprzyjaciela ma być wysokie odznaczenie. Jednak Alosza Skworcow nie chce przyjmować wyróżnień, prosząc w zamian o kilka dni urlopu, żeby mógł odwiedzić matkę. Jego wędrówka przez kraj zniszczony działaniami wojennymi, staje się alegoryczną przeprawą człowieka przez życie. Alosza spotyka na swej drodze wielu ludzi, potrzebujących jego pomocy, jak również dziewczynę -Szurkę, którą zaczyna darzyć swą pierwszą młodzieńczą miłością.
Czasy drugiej wojny światowej. Historia opowiedziana przez już dorosłego człowieka o jego dziecięcych wrażeniach ze zdarzeń w północnym miasteczku Zaozerje, gdzie ludzie żyli, kochali, płakali i czekali na wiadomości z frontu.
Najdroższy film w dziejach rosyjskiej kinematografii. Ponad 7-godzinna epopeja wojenna, zrealizowana z niespotykanym rozmachem. Wielka Wojna Ojczyźniana pokazana została z uderzającym realizmem i dbałością o szczegóły, a sceny ostatecznego triumfu wojsk radzieckich nad III Rzeszą, czyli upadek Berlina, uznane są do dziś za jedne z najlepszych w historii kina. Unikalne materiały dokumentalne z archiwów radzieckich w połączeniu z fragmentami kronik filmowych koproducenta epopei NRD - i niemal nieograniczonym budżetem sprawiają, że efekt końcowy nie ma sobie równych. Na uwagę zasługuje międzynarodowa obsada, w tym udział wybitnych polskich aktorów Jana Englerta, Barbary Brylskiej, Daniela Olbrychskiego, Franciszka Pieczki.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…